Συμμετοχή του σχολείου μας στο δίκτυο Generation D

Κατηγορία: Πολιτιστικές Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 21 Νοεμβρίου 2023 Γράφτηκε από τον/την Γυμνάσιο Αρμενικός Κ. Σ.

Το σχολείο μας συμμετέχει στην πλατφόρμα Generation D.
Η πλατφόρμα δημιουργήθηκε για να φιλοξενήσει και να προβάλλει τις μαθητικές δημιουργίες από τις εκπαιδευτικές δράσεις και τα προγράμματα που υλοποιούνται στα σχολεία με όχημα τα αρχαία θέατρα, ωδεία και στάδια και τη συνάντηση της εκπαιδευτικής κοινότητας με αυτά. Σχεδιάστηκε έτσι ώστε να ενθαρρύνονται η γνωριμία και η αλληλεπίδραση των σχολείων τόσο μεταξύ τους, όσο και με τις παραγωγικές δυνάμεις του τόπου μας που θεωρούν καθήκον τους να συνεισφέρουν για τη διαφύλαξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, αλλά και για να αποτελέσει το ερέθισμα της οργάνωσης συνεργατικών προγραμμάτων με μαθητικές κοινότητες του εξωτερικού, με πανεπιστημιακά ιδρύματα και φορείς του Ελληνισμού σε όλο τον κόσμο.
Μπορείτε να δείτε τη διαδικτυακή μας συμμετοχή εδώ